22. 5. 2018

bo

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 22 až 26°C. Noční teploty 14 až 10°C.

Hudební výchova 1

hv

Předmět se vyučuje ve všech ročnících I. stupně v časové dotaci 1 hodina týdně. Vyučování probíhá ve specializované učebně HV ( 1. a 2. ročník v učebnách). Základní formou realizace hudebního rozvoje žáků je vyučovací hodina, která je dle možností doplňována různými akcemi (koncerty, žákovská vystoupení, hudební kroužky).

Žáci se seznamují prostřednictvím různých činností s hudebním jazykem, poznávají zákonitosti tvorby, seznamují se s vybranými uměleckými díly, učí se je vzhledem ke svým zkušenostem chápat a dle svých možností interpretovat.

Hudební výchova vede žáka prostřednictvím vokálních, instrumentálních, hudebně pohybových a poslechových činností k porozumění hudebnímu umění, k aktivnímu vnímání hudby a zpěvu a jejich využívání jako prostředku komunikace.

Obsahem vokálních činností je práce s hlasem, při níž dochází ke kultivaci pěveckého i mluvního projevu v souvislosti s uplatňováním a posilováním správných pěveckých návyků.

Obsahem instrumentálních činností je hra na hudební nástroje a jejich využití při hudební produkci.

Obsahem hudebně pohybových činností je ztvárňování hudby a reagování na ni pomocí pohybu, tance a gest.

Obsahem poslechových činností je aktivní percepce znějící hudby, při níž žák poznává hudbu v žánrových, stylových i funkčních podobách, učí se hudbu analyzovat a interpretovat.

Obsah vyučovacího předmětu hudební výchova těsně souvisí s některými tématy vzdělávací oblasti Člověk a zdraví (pohyb a tanec), Jazyk a jazyková komunikace (texty písní, rytmizace slov).