21. 8. 2018

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 28 až 32°C. Noční teploty 17 až 13°C.

Prvouka

prvouka

Vyučovací předmět Prvouka vychází ze vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět RVP ZV.Svým komplexním pojetím rozvíjí poznatky, dovednosti a zkušenosti žáků získaných v rodině a v předškolním vzdělávání. Na tomto základě se žáci učí pozorovat a pojmenovávat nové věci, jevy a děje, které se týkají člověka, rodiny, společnosti, historie, vlasti, přírody, kultury, techniky, zdraví a dalších témat. Žáci poznávají sami sebe, své potřeby, soudobý svět kolem nás jako výsledek minulosti a východisko do budoucnosti. Učí se přemýšlet a vyjadřovat své myšlenky, reagovat na jiné názory a respektovat je.Tím získávají dovednosti pro zvládání základních životních situací, hodnotových orientací a upevňují si své pracovní a režimové návyky. Podmínkou úspěšného vzdělávání v daném předmětu je vlastní prožitek žáků vycházející z konkrétních nebo modelových situací při osvojování potřebných dovedností, způsobů jednání a rozhodování.K tomu významně přispívá osobní příklad učitele.

Vzdělávací obsah předmětu Prvouka je členěn do pěti tematických okruhů, které tvoří jeden celek vnitřně propojený zřejmými souvislostmi a vztahy. V tématickém okruhu Místo, kde žijeme se žáci učí na základě praktického poznávání svého nejbližšího okolí, chápat organizaci života v rodině, ve škole,v obci, ve společnosti. Důraz je kladen na dopravní výchovu,praktické poznávání místních a regionálních skutečností a na utváření přímých zkušeností žáků. Různé úkoly a činnosti by měly přirozeným způsobem probudit v žácích kladný vztah k místu jejich bydliště, postupně rozvíjet jejich národní cítění a vztah k naší zemi.

V tematickém okruhu Lidé a čas.se žáci učí orientovat  v dějích a v čase. Poznávají, jak a proč se čas měří, jak události postupují v čase a utvářejí historii věcí a dějů. Vychází se od nejznámějších událostí v rodině, obci, regionu až k nejdůležitějším okamžikům historie naší země. Podstatou tematického okruhu je vyvolat u žáků zájem o minulost, o kulturní bohatství regionu. Důležité je samostatné získávání a zkoumání informací z dostupných zdrojů, především od členů rodiny.

V tematickém okruhu Rozmanitost přírody jsou žáci vedeni k tomu, aby si uvědomili, že Země jako planeta sluneční soustavy a život na ní tvoří jeden nedílný celek, ve kterém jsou všechny hlavní děje ve vzájemném souladu a rovnováze, kterou může člověk snadno narušit a velmi obtížně obnovovat.Na základě praktického poznávání okolní krajiny se žáci učí hledat důkazy o proměnách živé a neživé přírody,sledovat vliv lidské činnosti na ni a hledat možnosti, jak ve svém věku přispět k ochraně přírody.a zlepšení životního prostředí.

V tematickém okruhu Člověk a jeho zdraví žáci poznávají především sebe na základě poznávání člověka jako živé bytosti,která má své biologické a fyziologické funkce a potřeby. Poznávají,jak se člověk vyvíjí, mění od narození do dospělosti, co je pro člověka vhodné a nevhodné z hlediska denního režimu,hygieny, výživy, mezilidských vztahů atd.Získávají základní poučení o zdraví a nemocech, o zdravotní prevenci i  první pomoci a bezpečném chování v různých životních situacích, včetně mimořádných událostí, které ohrožují zdraví člověka i celých skupin obyvatel. Žáci jsou vedeni k poznání, že zdraví je nejcennější hodnota v životě člověka. Potřebné vědomosti a dovednosti získávají i v tematickém celku Ochrana člověka za mimořádných situací.

Vyučovací předmět Prvouka je realizován samostatně v 1.až 3..ročníku ve 2 hodinové týdenní dotaci (celkem 6 hodin).Osvojování učiva je založeno na různých činnostech ve třídách, modelových hrách podporujících tvořivé poznávání, exkurzích, vycházkách i projektových dnech. Základem je vlastní prožitek žáků z práce ve dvojicích a menších skupinách V předmětu se realizují obsahově blízká průřezová témata:
„Výchova demokratického občana“, „Osobnostní a sociální výchova“, „Výchova k myšlení v evropských  a globálních souvislostech“, „Multikulturní výchova“ a „Enviromentální výchova“

Výchovné a vzdělávací strategie pro rozvoj klíčových kompetencí žáků

Ve vyučovacím předmětu využíváme výchovné a vzdělávací postupy, které směřují k utváření a rozvíjení těchto klíčových kompetencí žáků:

Kompetence k učení

– během výuky klademe důraz na čtení s porozuměním, práci s textem, vyhledávání informací

– žáky vedeme k sebehodnocení

– učíme práci s chybou

– žákům umožňujeme ve vhodných případech realizovat vlastní nápady, podporujeme jejich

tvořivost a samostatnost

– jdeme příkladem – neustále se vzděláváme a tím si rozšiřujeme svůj pedagogický obzor

Kompetence k řešení problému