Dějepis

hrad

Vyučovací předmět Dějepis přináší základní poznatky o konání člověka v minulosti. Jeho hlavním posláním je kultivování historického vědomí jedince a uchování kontinuity historické paměti, především ve smyslu předávání historické zkušenosti. Důležité je zejména poznávání dějů, skutků a jevů, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj společnosti a promítly se do obrazu naší současnosti. Důraz je kladen na hlubší poznání dějin vlastního národa v kontextu se světovým a evropským vývojem. V tomto kontextu se jedná především o dějiny 19. a 20. století, kde leží kořeny většiny současných společenských jevů. Významně se uplatňuje zřetel k základním hodnotám evropské civilizace. Jejich poznání je součástí přípravy žáků na život v integrované Evropě.

Úkolem dějepisu je rozvíjet takové časové a prostorové představy i empatie, které umožňují žákům lépe proniknout k pochopení historických jevů a dějů. Žáci jsou vedeni k poznání, že historie není jen uzavřenou minulostí ani shlukem faktů a definitivních závěrů, ale pokládá i otázky, jimiž se současnost prostřednictvím minulosti ptá po svém vlastním charakteru a své možné budoucnosti. Obecné historické problémy jsou konkretizovány prostřednictvím zařazování dějin regionu i dějin místních.

Předmět se vyučuje v časové dotaci 2 hodiny týdně v 6. až 9. ročníku převážně v odborné učebně dějepisu.

Jsou zde zařazeny některé tematické okruhy průřezových témat:

OSV – Mezilidské vztahy, Kreativita, Řešení problémů a rozhodovací dovednosti, Hodnoty postoje a praktická etika

VMEGS – Evropa a svět nás zajímá, Objevujeme Evropu a svět, Jsme Evropané

MKV – Kulturní diference, Lidské vztahy, Multikulturalita, Princip sociálního smíru a solidarity

EV – Lidské aktivity a životní prostředí, Vztah člověka k prostředí

VDO – Občan, občanská společnost a stát, Formy participace občanů v politickém životě, Principy demokracie jako formy vlády a způsobu rozhodování

MV – Vnímání autora mediálních sdělení, Fungování a vliv médií ve společnosti

dnes, neděle 2. 10. 2022